Česko-německo-ukrajinský benefiční koncert

07.03.2023

V pátek 24. února se v kostele sv. Ignáce v Chomutově uskutečnil benefiční concert, který v rámci programu "Pomozme Ukrajině společně" uspořádali dobrovolníci ze spolku Přísečnice žije-Preßnitz lebt ve spolupráci s dalšími aktéry z Česka a Saska a místní ukrajinskou komunitou.

Setkání zahájil ředitel Chomutovské knihovny (Bedřich Fryč), která prostory kostela spravuje a umožnila v nich tuto vzpomínkovou akci pořádat. Následovalo přivítání MVDr. Přemysla Rabase, který ocenil pomoc a angažmá lidí ve prospěch prchajících i bojujících proti ruské agresi. Hosty také pozdravila Adéla Chadziantonidis, která zastupovala Česko-německý fond budoucnosti, který realizaci koncertu finančně podpořil.

Dále už se slova ujaly moderátorky-tlumočnice, které přivítaly vystupující z Ústecka i saského Krušnohoří. Jako první vystoupil kadaňský Madrigal (pod vedením MgA Hany Ondráčkové), díky němuž se atmosféra v kostela přívětivě naladila. Následovalo emotivní vystoupení ukrajinských zpěvaček a zpěváků, které dal dohromady Karel Karika z Československé romské unie. Od května 2022 trénují a vystupují pod jménem Dolja, naposledy také pro nově zvoleného prezidenta ČR. Po jejich dechberoucím vystoupení bylo několik minut v programu věnováno rozhovoru s těmi, kteří s konkrétní pomocí ukrajinským nově příchozím mají vlastní zkušenost: Angelika Mostová (Chomutov), Volker Weise (Výsluní/Annaberg) a Karel Karika (Ústí and Labem) nastínili, jak probíhá integrace na Ústecku a v saském příhraničí. Pak už nic nebránilo poslednímu hudebnímu vystoupení, o které se postarala kapela Big Band BraSSSocks z Klingenthalu pod vedením Niklase Liebschera. Během večera se návštěvníci mohli zahřát teplým čajem a dobrotami od ukrajinských, německých i českých dobrovolníků a dobrovolnic nebo si prohlédnout výstavu výkresů ukrajinských dětí. Závěr večera patřil společné modlitbě za mír…

Do benefiční kasičky návštěvníci mohli během celého večera přispět dobrovolným příspěvkem. Ten po rozpečetění čítal 19 000 Kč – děkujeme všem za solidaritu a pomoc! Prostředky po domluvě se zástupci ukrajinské komunity ve středním Krušnohoří použijeme pro další integraci dětí a mládeže do společnosti. Budeme rádi, když budete u toho s námi!

Veronika Kupková, Přísečnice žije-Preßnitz lebt