Nico & Jorge - španělští trenéři v Kadani

21.03.2024

O jarních prázdninách se na hřišti FK Tatran Kadaň uskutečnil fotbalový kemp projektu ProFútbolAnalytics. Byla to příležitost promluvit si o tomto sportu s někým, kdo má nadhled a zahraniční zkušenosti. Nicolás Mériz a Jorge Cos Moreno trénovali nejen ve španělsku (Barcelona, Alicante), ale i v USA, Saudské Arábii, Kataru a dalších zemích. A na motivaci ke kempům jsem se zeptal i jejich organizátora Martina Mulače.

Jorge Cos Moreno
Jorge Cos Moreno
Nicolás Mériz
Nicolás Mériz

Jak dlouho kempy fungují a jak složité bylo a je dostat je k dětem?
Martin Mulač: Celý program ProFútbolAnalytics (www.ProFutbolAnalytics.cz) začal v roce 2015 ve Španělsku, kde jsme s trenéry mládeže nejprve vytvořili baterii testů složenou ze 4 fotbalových a 6 fyzických, které jsou objektivním ukazatelem výkonu jednotlivce i týmu a práce trenéra. Nabírali jsme data s výsledky což byl základ k porovnání. Nyní disponujeme více jak 460 tis daty mezinárodně hráčů ve věku 6-18 let. Tyto testy si kluby realizují přímo, mají otevřené přístupy do software, zadají výsledky a vidí realitu, hodnocení přednosti i nedostatky. Následovala metodika na zlepšení tréninkem a samozřejmě program kempů. Tyto jsme otevřeli v roce 2017 i v České republice. V roce 2023 jsme obdrželi nejvyšší ocenění a to na půdě ambasády Španělska, záštitu od velvyslance v České republice jeho J.E. pana Alberta Moreno Humeta. K dětem se dostat nebylo složité, jelikož rodiče pochopili, že nabízíme to co ve většině klubů nedostávají a to je objektivní zpětná vazba v podobě vysvědčení a nastavení metodického tréninku v mikro i makro cyklech a následný koncepční trénink právě nejprve formou kempů a nyní i balíčkem tréninků, které realizujeme v klubech. Zpětná vazba nás potěšila. Navíc každý ví, kde se nachází španělský fotbal, ale málokdo ví, jak se jim to podařilo.

Jak dlouho trénujete děti?
Jorge: Víc než deset let. Máme samozřejmě potřebné trenérské licence, ale to pro práci s dětmi nestačí. Proto jsem absolvoval kurzy a semináře zaměřené na práci s dětmi.

Proč právě děti? Co je pro vás zajímavého, lákavého na trénování dětí?
Pro mě je to vlastně jedno. Dospělí, děti, kluci, holky… Na tom nezáleží. Je to o fotbalu. Miluju ho.

Ale práce s dětmi je přece úplně jiná než s dospělými…
Ano, to je pravda. To, čemu se musíte věnovat je jiné u šestiletého dítěte, dvanáctiletého, patnáctiletého. To malé musí hrát. Hrát, hrát, hrát. Tomu dvanáctiletému už musíte začít vštěpovat víc pravidel, taktiku… Ale hlavní je stále hrát a hrát. A u dospělých už jde hlavně o taktiku. Ti už mají samozřejmě techniku zvládnutou.

Můžete srovnat fotbalové dovednosti dětí tady na kempu v Kadani a třeba v Barceloně, nebo Alicante, kde máte centrálu?
Jorge: Je tam rozdíl. My se u dětí snažíme rozvíjet hlavně koordinaci. Pro ty šestileté, sedmileté je to důležitější než taktika. Aby se uměly hýbat. Samozřejmě to je v rodině, ve škole… Když zvládnou dobře své tělo, budou i lepší fotbalisti. A nebo budou dobří v jiném sportu. My Jsme sice fotbaloví trenéři, ale ve Španělsku radíme rodičům, aby si děti vyzkoušely co nejvíc sportů. Ať si tak do dvanácti vyzkouší co nejvíc z nich. Mohou tak najít ten, pro který mají nejlepší předpoklady.

Nico: Teď jsme se dívali na video Novaka Djokoviče, jak hrál fotbal. Byl hrozný. Vůbec neměl koordinaci. Je to tím, že je specializovaný na jeden sport. V tenise je legenda. Ale vůbec neví, jak požívat tělo ve fotbale. A to by si měly děti vyzkoušet.

Když jsme mluvili o Djokovičovi - myslíte si, že velké hvězdy jdou dětem, které máte v kempu dobrým příkladem?

No, ony si to ty hvězdy musejí nejdřív uvědomit. Musejí samy vyrůst. Vezměte si, že když se dostanou do světa, je jim dvacet, jedenadvacet. Vlastně jsou ještě sami tak trochu děti. A jak říkám, musejí si uvědomit, že jsou pro ty malé kluky vzory. A podle toho začít i hrát. Já si myslím, že si to většinou uvědomí a změní se. Neymar teď a Neymar před lety – to je jiný hráč. Stejně Ronaldo nebo Messi, když jsme u těch největších hvězd.

Co filmování?
To s tím právě souvisí. Hráči si musejí uvědomit, že tohle do sportu nepatří. A k tomu musejí dospět

Já mám někdy pocit, že se to snad učí na trénincích. Takové to "dojít si pro faul", ovšem za každou cenu. Ale tohle přece normální trenér učit nemůže, nebo se pletu?
Jorge: Normální určitě ne. Normální trenér učí ty děti hru, pravidla a taky to, že se prostě nefilmuje a že se hraje fér. Ovšem někde jsou ochotní jít pro vítězství za každou cenu. A to i v dětských kategoriích.

Nico: Já jednou trénoval v Saudské Arábii a v Kuvajtu. A tam jsme hráli dětský přátelák. A já si na začátku všiml, že i když hrajeme pět na pět, jich je šest. Tak jsem mávl na jejich trenéra. A on se omlouval. A za chvíli znovu. A znovu. On to dělal schválně! Přátelský zápas sedmiletých dětí. A on podvádí, jenom aby ho vyhrál! Hrůza.

Jorge: Ty děti si to budou pamatovat a budou s tím růst. A zničí to hru.

Je to přece sport…
Je to sport, ale taky velká zábava. Myslím zábavní průmysl. A v tom průmyslu je spousta peněz. Takže spousta zájmů. Ale já si myslím, že ty opravdu dobré kluby kdekoliv na světě tohle nedělají.

Užili jste si kadaňský kemp?
Jorge: Rozhodně ano. Mě to na hřišti vždycky baví. Na hřišti s dětmi to opravdu zbožňuju. I když nejsem zvyklý na takové chladné počasí.

Nico: Třeba ve čtvrtek byla taková zima, že jsem se musel víc obléct. Ale dětem to nevadilo (smích).

Jak funguje (nebo nefunguje) spolupráce s kluby?
Martin Mulač: Výborně, jsou samozřejmě kluby, které fungují na úplném amatérském modelu, bez zájmu, rozhodují tam trenéři, nikoliv VV či majitel a ti se bojí změny a konfrontace. Pozitivní avšak je, že i v těchto klubech jsou děti a rodiče, kteří se na nás obracejí přímo. Vidí přínos pro jejich růst a celý tým, jelikož netrénujeme pouze hráče individuálně, nýbrž týmy hrát spolu a to je nejzásadnější posun ve hře. Často se stává, že na naše kempy se hlásí více hráčů z jednoho týmu a kategorie. Nyní připravujeme model 10PFA, kam rodič dovede své dítě a za 90 minut obdrží kompletní analýzu s doporučením tréninků ke zlepšení výkonnosti. Nad rámec kempů či pravidelných tréninků. Zde je link: LINK

Sto kempů po republice je opravdu pořádná porce. Kolik je podle Vás ideál?
Ideál je nabídnout rodičům a dětem ve všech 76 okresech náš program se španělskými PRO trenéry, až 4 kempy v období prázdnin, ať jarních, letních či podzimních v jednom roce v každém ze 76. To znamená okolo 300 pěti denních kempů v roce, vždy 15 h tréninků týdně, 3 h denně. Vše v angličtině a španělštině což je další pozitivum pro mladé fotbalisty a fotbalistky. Kvalitních trenérů máme dostatek, aktuálně máme k dispozici až 40 zkušených a stále nabíráme. Náš program bude i v jiných zemích včetně Slovenska. Tento rok našich kempů #LaPFAacademia bude okolo 130, ve všech krajích, nicméně příští rok se určitě přiblížíme ke zmíněnému číslu 300 -350 v ČR a budeme věřím v každém okrese. Zájem stoupá a děkujeme klubům za spolupráci.

Díky za rozhovor.

Martin Šíl