Rozhovor se skupinou Meet Your Street

09.01.2023

"V Kadani jsem vyrůstal a žil 20 let. Chceme s kapelou rozšířit povědomí o buskingu" , říká Jiří Vass, frontman kapely Meet Your Street, kterého zpovídal na koncertě jeho kapely v Pivní restauraci Honza Kofroň.

skupina Meet Your Street v Kadani
skupina Meet Your Street v Kadani

Kadaňsko-pražská kapela, v čele s Jiřím Vassem (bývalým kapelníkem AneboAfro členem sboru Hravé Hlasy a bubeníkem v Tribo Fuego). Kapela hraje vlastní a lidové písně, a také populární hity v originální úpravě pro kytaru, looper, africký balafon, trubku, trombon a 3 zpěváky. Repertoár kapely obsahuje akustický rock, reggae a etnické skladby (africké, romské, čardáše). Členové Meet Your Street spolu hráli přes 10 let v kapele AneboAfro, díky čemuž mají pódiové zkušenosti z mnoha festivalových a klubových koncertů.

Zdravím tě, Jiří. Zajímalo by mě, jak kapela vůbec vznikla?
 Kapela Meet Your Street vznikla v roce 2021 v Amsterdamu. Hráli jsme tam u moře (pro lidi čekající na trajekt) a spřátelili jsme se s kytaristou Rinzem, který nás pozval do rádia Treehouse NDSM. V rádiu jsme odehráli náš první koncert, který se vysílal živě včetně videa. Naším cílem je nejen koncertovat, ale i cestovat - proto jsme se zaměřili na "busking" (pouliční vystupování s cílem získat peníze od kolemjdoucích). Hráli jsme i v Německu, Rakousku, ale taky v Plzni a v Praze na Andělu. Díky koncertování na ulici se kapela skvěle sehrála a člověk se musí naučit improvizovat. Zároveň kapela nepotřebuje ani zkušebnu, protože tu máme taky na ulici :)

Kolik členů a jaký repertoár má vaše kapela?
Kapela má pět členů, ale často hrajeme v menší sestavě, nejčastěji ve třech. Já zpívám, hraju na kytaru a používám looper a kytarové efekty. Honza Franc hraje na africký balafon a africký buben djembe. Petr Baranijak je náš trumpetista,zpěvák a zvukař.Michal Rambousek hraje na trombon a zpívá Michal Hajný hraje na cajon a drobné perkuse Co se týká našeho repertoáru, je to směs různých stylů. Ať už je to Karel Kryl,africké písně nebo zahraniční hity. Jak člověk dělá ten busking, je fajn umět zahrát písničky na přání. Dokážeme se průběžně přizpůsobovat publiku a když se to povede a lidi zpívají a tančí, tak je to fakt úžasný.

Máte radši busking a nebo klasické vstupování?
Určitě busking, protože můžeme hrát, kde chceme, jak dlouho chceme, můžeme hrát ty písničky, který nás v danou chvíli baví. Když to v ten moment funguje tak rádi zahrajeme i delší koncert. A pokud ne, tak se přesuneme jinam. Ten busking je i méně náročný Člověk nemusí řešit domlouvání peněz shánění prostorů pro hraní a tak celkově. Busking je prostě svobodný. Když se to lidem líbí, tak něco přihodí, ať už to jsou peníze, jídlo nebo třeba i doutníky, či fotku.

Co dnešní koncert v Kadani? Jak se ti tady líbí? Co publikum?
V Kadani jsem vyrůstal a mám tu rodinu a kamarády - a to se pak hraje s radostí. Lidi dnes večer tančili, zpívali, tleskali a dokonce chtěli i písničky na přání. Takže za mě dneska velice vydařená akce.

Plánujete tady v Kadani nějak ten busking nakopnout?
Snažíme se ho propagovat, v létě na Studentském náměstí byl festival Za Rohem, který spoluorganizuje Petr Baranijak. Tam se to povedlo na jedničku - lidi přišli, hezký počasí, fakt parádní večer. Podle mě je lepší, když může umělec komunikovat s publikem zblízka - přímo během vystoupení Baví mě to víc než klasické koncerty, kde je velká stage a posluchač je daleko od pódia. Do budoucna bychom chtěli, aby to i v příštích letech pokračovalo. Zveme tím i mladé umělce, aby se nebáli a přišli si zahrát. Nebo to aspoň přišli zkusit -jelikož člověk nemusí mít ani nějaký velký repertoár

Díky za rozhovor
Jan Kofroň